Jubileusz pięciolecia… niektórzy pomyślą- co to za jubileusz? Jednak świętujemy ten Czas, bo w wieku senioralnym każdy rok cieszy, a co dopiero 5 lat… dla niejednego, to już jest wyczyn.
Teraz odrobina historii.
Idea Uniwersytetu Trzeciego Wieku narodziła się w 1973 roku we Francji, przy Uniwersytecie w Tuluzie powstała pierwsza placówka dydaktyczna nazwana Uniwersytetem Trzeciego Wieku. W 1975 roku w Szwajcarii zorganizowano Centrum kształcące mieszkańców w każdym wieku. W tym samym roku powstało Międzynarodowe Towarzystwo Uniwersytetów Trzeciego Wieku (AIUTA), uznane przez ONZ- Departament Spraw Społecznych i Humanitarnych, Światową Organizację Zdrowia, UNESCO i Międzynarodowe Biuro Pracy. Nadrzędnym celem działalności AIUTA jest: przełamanie uprzedzeń przypisujących ludziom starszym upośledzenie fizycznie i psychicznie, stworzenie warunków godnego starzenia się oraz włączenie osób starszych do systemu kształcenia ustawicznego bez ograniczeń.
W Polsce pierwszy UTW powstał w 1975 roku Warszawie, w 1976 roku w kolejnych miastach: we Wrocławiu a następnie w Opolu, Szczecinie, Poznaniu, Łodzi, Gdańsku oraz w większości dużych miast posiadających wyższe uczelnie.
W Pniewach Uniwersytet został powołany do życia w lutym 2013 roku, jego inicjatorami byli ks. Kan. Piotr Mamet oraz prof. Wiesław Ratajczak. Patronat honorowy nad UTW w Pniewach sprawują:
Nasz Uniwersytet działa w strukturach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Centrum Kultury Pniewy i jest integralnie związany z jej działalnością i tym samym podlega jego Dyrektorowi. Uniwersytet nie posiada osobowości prawnej a podstawowe zasady funkcjonowania reguluje Regulamin Uniwersytetu.
Drodzy Państwo, w 2013 roku na uroczystej Inauguracji UTW, wręczono pierwsze indeksy, wystawiono ich 119, na inauguracji 86 studentów odebrało je osobiście. Z tej liczby do dzisiaj zostało około 60 osób, które aktywnie i z zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach naszego Uniwersytetu.
Jak przystało na Uniwersytet, została powołana do życia Rada Programowa, która jest ciałem doradczym i reprezentacyjnym UTW. Od 2015 roku powołano funkcję koordynatora UTW, który wykonuje wszelkie prace organizacyjno- biurowe, tu szczególne podziękowanie dla pani Bożeny Barańskiej, pierwszej koordynatorki, która uporządkowała i usystematyzowała pracę biura UTW.
A co tak właściwie się działo u NAS?
Uniwersytet, to przede wszystkim kształcenie i poszerzanie horyzontów, a więc wykłady i spotkania z ciekawymi ludźmi. Były spotkania z profesorami różnych Uczelni, spotkania ze sportowcami, podróżnikami, prawnikami, z osobami znanymi z telewizji: dziennikarzami, reporterami i autorami książek, z lekarzami, te zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem, wszak wszyscy dbamy o zdrowie.
UTW, to nie tylko wykłady, ale przede wszystkim integracja i ogólnie pojęty rozwój, dlatego w naszej pięcioletniej historii bardzo ważne miejsce zajmują rożnego rodzaju sekcje, warsztaty i lektoraty. Uniwersytet stara się oferować, to czego oczekują Studenci.
Największym zainteresowaniem cieszą się sekcje, które poprawiają stan fizyczny, takie jak gimnastyka kręgosłupa z elementami yogi, zajęcia z fizjoterapeutyczne, zajęcia ze starej chińskiej sztuki relaksu, medytacji i walki – Tai Chi.
Bardzo smaczne i cieszące się ogromnym zainteresowaniem warsztaty kulinarne, prowadzone przez mistrzów tej sztuki z naszej rodzimej szkoły gastronomicznej, dzisiaj Zespół Szkół.
Seniorzy często boją się powszechnie otaczającej nas elektroniki, nowoczesnych telefonów, komputerów i innych nowinek, ale dla naszych studentów, to pestka, za sprawą sekcji informatycznej, na której poznają sztukę posługiwania się chociażby komputerem w zakresie elementarnym, jak również rozszerzonym, wszystko na życzenie studentów.
Uniwersytet oferuje kształcenie języków obcych. Największą popularność zdobył wszechobecny język angielski. Nasz student za granicą nie zginie, wyśpi się w hotelu, zamówi jedzenie w restauracji, trafi gdzie będzie chciał, zrobi zakupy, kupi bilet na lotnisku i szczęśliwie wróci do kraju.
Sekcja szachowa wprowadziła naszych studentów w debiuty, taktykę, strategie i dobre posunięcia, aby na lokalnych turniejach szachowych, zdobywali dyplomy i puchary.
Nasz student może uratować ci życie, ponieważ wielu wzięło udział w cyklu szkoleń „I ty możesz uratować życie”, na których, pod czujnym okiem ratowniczki medycznej, odbywały się praktyki na fantomie i na żywym organizmie. Na tej akcji zostały rozdane „Koperty życia”.
Braliśmy udział w warsztatach ze sztuki, rękodzieła i florystyki.
Powstała też nieformalna sekcja turystyczna, która propaguje turystykę w jej najprostszej formie- długich spacerach lub wyjazdach rowerowych z elementami poznawczymi miasta i regionu. Z inicjatywy tej sekcji zwiedzaliśmy ościenny Międzychód w połączeniu z ciekawym spotkaniem autorskim z byłym wojewodą poznańskim Włodzimierzem Łęckim, który jest wielki propagatorem międzychodzko-sierakowskiego parku krajobrazowego.
Część studentów preferuje różnego rodzaju aktywność fizyczną, dlatego bierzemy udział w organizowanych przez inne Uniwersytety zajęciach sportowych i olimpiadach. Dużym zainteresowaniem są turnieje kręglarskie organizowane w Sierakowie i Wronkach. W dorobku mamy Puchar za zajęcie III miejsca w 2015 roku. Do Sierakowa jesteśmy zapraszani na coroczną Olimpiadę, spotykamy tam studentów UTW z niemal całego województwa, a jeden z naszych studentów w ubiegłym roku zdobył Puchar najstarszego i najsprawniejszego uczestnika olimpiady.
Bycie Studentem UTW, to także inne korzyści. Od lutego 2016 roku nasi studenci otrzymują „Kartę Słuchacza UTW”, która uprawnia do zniżek w różnych placówkach handlowych i gastronomicznych w naszym mieście. Dziękujemy właścicielom tych placówek za współpracę.
Od 2017 roku pierwsi seniorzy, którzy ukończyli 60 rok życia, przystąpili do Ogólnopolskiej Karty Seniora, która uprawnia do zniżek w ponad 150 firmach w Polsce i poza granicami.
Bierzemy udział w wydarzeniach kulturalnych typu ciekawy film w kinie, sztuki teatralne, operetkowe i operowe. Już tradycją stał się wyjazd na coroczne wydarzenie operetkowe do pobliskiego Nowego Tomyśla. W Filharmonii Poznańskiej, mieliśmy okazję wysłuchać koncertu kolęd w wykonaniu poznańskich „Słowików”.
Co roku nasi studenci biorą udział w różnego rodzaju wycieczkach krajowych i zagranicznych, które organizowane są po preferencyjnych cenach i zakresie odpowiednim dla seniorów. Takie wyjazdy bardzo integrują, ponieważ mogą w nich wziąć udział rodziny, przyjaciele i znajomi. Najciekawsze wyjazdy, to: wycieczka do Poznania, Warszawy, Gostynia, Torunia, Berlina, na Lubelszczyznę. Niezapomniane wrażenia pozostawiła Praga. Dla niejednego wyprawą życia była wycieczka do Norwegii, rejsy po fiordach i wyprawa na lodowiec. Wygrzewaliśmy się w Hiszpanii, Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie gdzie w Mostarze dosłownie ocieraliśmy się o ślady wojny z okresu 1992-1995 roku.
UTW posiada swoją zakładkę na stronie internetowej bibliotekapniewy.pl, jak również swój profil na Facebook-u. O naszych projektach staramy się informować na stronach internetowych Urzędu Miasta, pniewy24.pl, naszepniewy.com.pl. Aby być na bieżąco prosimy tam zaglądać.
Pragnę zachęcić seniorów, mieszkańców naszego Miasta i okolic do wstąpienia w szeregi Uniwersytetu, każdy znajdzie coś dla siebie.
Mamy mnóstwo pomysłów, ale potrzebujemy ciągle nowych, aby nasz Uniwersytet rozwijał się i spełniał oczekiwania społeczności, która go tworzy.
Z tego miejsca pragnę podziękować wszystkim słuchaczom i wykładowcom, a także przyjaciołom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pniewach za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia, przede wszystkim pani dyrektor Joannie Superczyńskiej, która to wszystko nadzoruje, koryguje i z wielkim zaangażowaniem pomaga w realizowaniu programu. Pani Joasiu DZIĘKUJEMY! … i prosimy o więcej!
Koordynator UTW Pniewy Elżbieta Płócienniczak
© 2015 Biblioteka Publiczna MIG CK Pniewy