Jubileusz Chełmianek

Jubileusz Chełmianek

22 listopada Zespół Ludowy Chełmianki świętował 20-lecie swojego istnienia. W Kościele św. Wawrzyńca odbyła się uroczysta msza św. z udziałem zespołu, następnie Jubilaci wraz z zaproszonymi gośćmi przeszli do Restauracji Zacisze, gdzie wspólnie świętowaliśmy.

Wszystkim członkom Zespołu jeszcze raz życzymy wiele radości, uśmiechu i sił na kolejne lata wspólnego muzykowania!

Krótka historia Zespołu

W listopadzie 1993r. kilka Pań należących do Koła Gospodyń Wiejskich w Chełmnie zebrało się na wspólne śpiewanie kolęd. Tak wyglądał początek trwającej już 20 lat działalności Zespołu. Rozśpiewane Panie poprosiły o współpracę i pomoc w przygotowaniu repertuaru Panią Annę Zalewską- Powalisz. Pierwszy publiczny występ Zespołu miał miejsce podczas Jasełek w Szkole Podstawowej w Chełmnie. Pomysł wspólnych występów wszystkim bardzo się spodobał  i wkrótce Zespół o wdzięcznej nazwie „Chełmianki” stał się znany nie tylko w naszej gminie.

Początki nie były łatwe szczególnie doskwierał brak akompaniamentu. Jednak chęć wspólnego śpiewania oraz kultywowania miejscowej, ludowej tradycji przezwyciężyły chwilowe trudności. Znalazł się akordeonista Zenon Najder, któremu bardzo spodobał się pomysł przygrywania wesołym i pełnym radości życia gospodyniom z Chełmna.

W ciągu 20 lat istnienia Zespołu Chełmiankom towarzyszyło kilku muzyków: Karol Szymański, Jerzy Kajda, Henryk Maciejewski a obecnie na akordeonie gra Pan Jan Ceyza.

Zespół ma w swoim repertuarze ponad 100 pieśni i piosenek ludowych, kościelnych, popularnych oraz biesiadnych.

Od pierwszego występu Chełmianek w Szkole Podstawowej minęło już 20 lat. Przez ten czas Zespół zaszczycił swą obecnością wiele imprez kulturalnych na terenie gminy i nie tylko. Wielokrotnie brał udział w Przeglądzie Ludowych Zespołów Śpiewaczych Kół Gospodyń Wiejskich w Dusznikach uzyskując uznanie organizatorów i publiczności. Panie reprezentowały Chełmno w turnieju „Moja Wieś Aktywna”, w programie telewizyjnym „Moja Gmina”, w Festiwalu Otwartych Oczu i Ust oraz Akcji Powiatu Szamotulskiego dla Powodzian. Zespół swoim występem uświetnia najróżniejsze imprezy okolicznościowe: Dożynki Gminne, Parafialne i Wojewódzkie, Odpust św. Wawrzyńca, festyn „Na świętojańską nutę”, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, Dzień Matki i inne. Są częstym i zawsze mile widzianym gościem w Domu Spokojnej Starości w Łężeczkach, współpracują z Polskim Komitetem Pomocy Społecznej w Pniewach oraz Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Pniewach.

25 sierpnia 2004r. Chełmianki zawitały w Berlinie. Brały udział w akcji „Dyliżansem do Europy” gdzie godnie reprezentowały gminę Pniewy. Podróż po ulicach Berlina, odwiedziny w polskiej szkole oraz w Polskiej Ambasadzie były bardzo ważnym wydarzeniem w życiu artystycznym zespołu.

Przez 20 lat istnienia Zespołu tradycją stały się cotygodniowe spotkania przy cieście, podczas których uczestnicy doskonalą swoje umiejętności wokalne mile spędzając czas. Te wtorkowe wieczory stały się również świetną okazją do oderwania się od zwykłej, szarej codzienności. Kończąc opowieść o historii Zespołu nie można zapomnieć o jego członkach. Zespół Chełmianki początkowo liczył 15 osób z których większość śpiewa do dziś.

Zespół ma swoich stałych słuchaczy zaskakując ich swoją żywiołowością, prostotą i szczerością. Są prawdziwe, związane z miejscem gdzie żyją, pracują i którego stały się już żywym symbolem.

[nggallery id=73]

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2015 Biblioteka Publiczna MIG CK Pniewy

Zawartość | Menu | Panel