AYNUR BEGUTOV
Aynur Begutov jest honorowym artystą Republiki Dagestanu. Gra na gitarze klasycznej oraz na tradycyjnej rosyjskiej gitarze siedmiostrunowej.
Aynur rozpoczął edukację muzyczną pod kierunkiem Vaycheslava Bogachkova, później ukończył Gasanov Makhachkala Music College. W 2000 roku wstąpił do Kazańskiego Konserwatorium Państwowego im. Zhiganova w klasie Vitali Kharisova, gdzie podczas studiów otrzymał stypendium Rady Państwa Republiki Dagestanu. W 2007 roku ukończył Rosyjską Akademię Muzyczną w klasie prof. Nikolaya Komoljatova, zaś w 2010 roku zdobył dyplom Królewskiego Konserwatorium w Brukseli w klasie prof. Antigoniego Gonia.
Aynur doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich następujących gitarzystów: Fabio Zanona, Aniella Desiderio, Carla Marchione, Huberta Keppela, Raidberta Eversa, Roberto Ausela, Linda Magraya, Marco Tamaya. Podczas studiów uczestniczył w wielu konkursach i festiwalach. Został laureatem międzynarodowych konkursów w Rosji, na Ukrainie oraz w Izraelu.
Artysta popularyzuje rosyjską gitarę poprzez ożywianie repertuaru i wykonywanie go na tradycyjnej siedmiostrunowej gitarze. Begutov jest pierwszym rosyjskim artystą, który wykonał koncert na siedmiostrunową gitarę i orkiestrę – Koncert Rosyjski skomponowany przez Igora Rekhina. Powstał szereg kompozycji skomponowanych specjalnie dla Aynura– Dagestan Koncert i Koncert Fantazja na Tematy Cygańskie Vitalya Kharisova, Koncert na Gitarę i Orkiestrę Rashida Kalimullina oraz szereg mniejszych kompozycji kompozytorów muzyki współczesnej Sergeya Rudneva i Konstantina Vasilyeva.
Aynur występuje solowo w całej Europie – poza Rosją odbył już trasy koncertowe w Belgii, Luksemburgu, Niemczech, Austrii, Słowenii, Ukrainie i Finlandii. Współpracuje również z wieloma znamienitymi orkiestrami m.in. z orkiestrą kameralną La Primavera, orkiestrą symfoniczną Zhukovskego, orkiestrą kameralną oraz orkiestrą instrumentów tradycyjnych Filharmonii Narodowej Republiki Dagestanu.
Począwszy od roku 2005 Aynur Begutov zajmuje się również organizacją wielu międzynarodowych projektów i festiwali. Był autorem i dyrektorem artystycznym takich przedsięwzięć jak: Wirtuozi Gitary, międzynarodowy festiwal Gitara klasyczna w XXI wieku, międzynarodowy konkurs M.T. Vysotskego czy międzynarodowy festiwal Muz-Transit.
Artysta ma na swoim koncie dwa albumy solowe Guitar recital , oraz Fantazja Rosyjska. Aktualnie jest nauczycielem w szkole muzycznej im. I.V.Auhadeeva oraz wykładowcą na Kazańskim Uniwersytecie Państwowym na Wydziale Kultury i Sztuki.
PROGRAM KONCERTÓW:
Russian Fantasy, dedication to the 240th summer anniversary of the patriarch of the Russian seven-stringed guitar of Andrey Sychra
Andrey Sychra (1773-1850)
Theme and Variations on the theme of Bellini from the opera “Norma”
Peter Tchaikovsky (1840-1893)
The Seasons: October *
Mikhail Vysotsky (1791-1837)
Theme and Variations on the folk song “Oh Mother Dear, I have a headache”
Vasilii Sarenko (1814-1881),
Fantaisie sur la Romance Favourite Bivalo, Bivalo (It Was, It Was,) du Comte M. Wielhorsky
Matvei Pavlov-Azancheev (1888-1963),
Waltz “Snowflake”: Procession of the Zulus
Sergei Rudnev (1955)
Romance
Konstantin Vasilyev
Bagpipe
Sergei Orehov (1935 – 1998)
Mardyandya (Gipsy dance)
Alexei Agibalov (1940)
Fantasia on “My Bare Maple Tree”
KONCERTY PAG 2013:
30 sierpnia, Pniewy, Kościół pw. Św. Wawrzyńca, godz. 19:00
31 sierpnia, Dobrzyca, Sala balowa Pałacu, godz. 17:00
01 września, Piła, Kościół pw. św. Rodziny, godz. 19:00
© 2015 Biblioteka Publiczna MIG CK Pniewy