Wyjazd na operę “Halka”

W dniu 24 marca 2017r. (piątek) organizujemy wyjazd do Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu na operę „HALKA”.

Opera rozpoczyna się o godz. 19.00. Godzinę i miejsce odjazdu podamy w późniejszym terminie.

Opera w czterech aktach, libretto Włodzimierz Wolski.

W roli Stolnika (bas) zobaczymy i usłyszymy absolwenta pniewskiego Liceum Ogólnokształcącego pana Rafała Korpika.

Przybliżony czas trwania: 2h 25 min., 1 przerwa

Żeby zrozumieć tę operową przypowieść o porzuconej dziewczynie, trzeba ją osadzić w kontekście rozdźwięku społecznego, który w czasach Moniuszki doprowadził do krwawej rzezi galicyjskiej. Halka jest istotą zawieszoną między dwoma światami: występnej szlachty i mściwych górali. Nie ma tu jednoznacznie złych i dobrych postaci. Jest Jontek, który wchodzi w starcie z Januszem i obnaża frustrację, która ma niewiele wspólnego z troską o dobro naiwnej Halki. Jest Janusz, który nie zdoła pogodzić oficjalnego związku z sielskim romansem. Jest Halka, która przegrywa na obydwu frontach, odrzucona przez własną wspólnotę i nie dość elastyczna, by sprostać wymogom wspólnoty obcej. To nie jest łzawy melodramat. To okrutna parabola ludzkiej samotności.

Zapisy w Bibliotece oraz u koordynatora UTW.