Maraton Pisania Listów

Co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia) organizowany jest Maraton Pisania Listów Amnesty International.  Na całym świecie pisze się listy w obronie osób, których prawa zostały złamane.

Bohaterami pniewskiego Maratonu, który odbył się 1 i 2 grudnia br. w bibliotece, byli Bajram Mammadov i Gijas Ibrahimov – studenci z Azerbejdżanu, którzy w ramach protestu napisali polityczne hasła na pomniku byłego prezydenta państwa. Pod wpływem tortur zostali zmuszeni do przyznania się do posiadania narkotyków. Mogą spędzić w więzieniu 12 lat.

Listy do bohaterów akcji napisali licealiści z Zespołu Szkół im. E. Sczanieckiej pod opieką p. Bogumiły Hładki, Iwony Walczak i Aliny Rysickiej, uczniowie Zespołu Szkół Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach z inicjatywy p. Heleny Staśkiewicz i p. Marii Stępień oraz studentki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pniewach w ramach języka angielskiego z p. Magdaleną Klimowicz-Maciejko.
Kartki ze słowami otuchy do Bajrama i Gijasa stworzyły również dzieci podczas zajęć artystycznych z p. Ewą Kaczmarek. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które napisały listy i pokazały, że prawa człowieka muszą być przestrzegane.

W ciągu dwóch dni napisaliśmy ponad 150 listów. Na każdym pojawiło się hasło:  Möhkam ol! – Bądźcie dzielni!

Natalia Stępień