Spotkanie z Romanem Pankiewiczem

Po Islandii czas na Rosję

W dniu 28 maja w licealnej bibliotece odbył się kolejny Poranek Literacki zorganizowany przez Szkolne Koło Literackie A’cpite i Bibliotekę Publiczną MiG Centrum Kultury Pniewy.
Na spotkanie przyszli uczniowie klasy 1b, 2a LO, członkowie koła A’capite oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Gościem był pan Roman Pankiewicz, który już po raz drugi przybył na spotkanie autorskie. Podczas poprzedniego spotkania prezentował książkę pod tytułem “Islandia – trzeci żywioł”. Tym razem przyjechał ze swoim nowym dziełem pod tytułem “Rosja – pierwszy żywioł”, a sam wykład zatytułował „Mateczka Rasija”.

Pan Roman ponad godzinę opowiadał zebranym o swoim pobycie w Rosji. Przebywał tam od roku 1990 aż do roku 1993. Jak sam powiedział, wyjechał z Polski do Związku Radzieckiego, a kiedy wracał – ten już nie istniał. Przedstawiał  Rosję nie z perspektywy turysty, lecz z perspektywy człowieka, który mieszkał, pracował, nawiązywał przyjaźnie w Moskwie.
Prezentacja pana Pankiewicza była bardzo życiowa i okraszona ciekawymi anegdotami.
Opowiadał o życiu Rosjan, ich pracy, codziennym trudzie.  Pokazał  skrajności, jakie występują miedzy rosyjską ludnością.
Nasz gość był naocznym świadkiem otwarcia pierwszej w Rosji restauracji Mc’Donalds czy upadku władzy Michaiła Gorbaczowa, o czym opowiadal.
Cała  prezentacja była wzbogacona licznymi zdjęciami.  Fotografie były bardzo naturalne i przedstawiały prawdziwy obraz Rosji. Często przyprawiały słuchaczy o wybuchy śmiechu, ale także o chwilę wzruszenia nad losem tamtych ludzi.
Na koniec pan Roman Pankiewicz odpowiadał na nurtujące widownię pytania. Okazało się, że spotkanie wywołało wiele emocji i kontrowersji wśród słuchaczy. Wywiązała się żywa dyskusja.
Na zakończenie spotkania autor książki rozdawał autografy i dokonał pamiątkowego wpisu do  kroniki szkolnej.
Z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę pana Romana Pankiewicza, ponieważ zdradził, że pracuje nad kolejną książką – trzecią częścią, pod tytułem “Niemcy- drugi żywioł”.

Dominika Marciniak

PANKIEWICZ