Wykład UTW – bałkańskie świętowanie

„Pita, chrust i duchy… czyli rzecz o bałkańskich tradycjach świątecznych”.

Już dziś zapraszamy na kolejny wykład UTW, który odbędzie się 16 grudnia o godzinie 17:00 w Auli LO. Tym razem naszym Gościem będzie dr Zdravko Stamatoski, który przybliży nam temat: „Pita, chrust i duchy… czyli rzecz o bałkańskich tradycjach świątecznych”.

Parę słów o wykładowcy:
Zdravko Stamatoski – wieloletni wykładowca na polskich uczelniach i tłumacz. Pracował jako lektor języka macedońskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i Sosnowcu, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i obecnie, jako adiunkt, na Uniwersytecie Opolskim.

Dla studentów regularnie prowadzi warsztaty translatorskie, a ponad 50 licencjantów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kilkunastu na Uniwersytecie Opolskim pod jego kierunkiem naukowym obroniło prace licencjackie w zakresie polsko-macedońskich badań językoznawczych, konfrontacji literackiej i obrzędów folkorystycznych, itp.

Co roku w ramach lektoratów z języka macedońskiego najaktywniejszych studentów wysyła na praktyki językowe do Ochrydu. Niejednokrotnie również był organizatorem pobytów i wycieczek naukowych dla profesorów i studentów z UJ, UŚ i UAM w Macedonii, jest zarówno propagatorem kultury macedońskiej w Polsce, jak i polskiej w Macedonii.

zdravko_stamatoski