Książka na wakacje: “Człowiek-nietoperz” Jo Nesbø

Książka na wakacje:

„Człowiek-nietoperz” Jo Nesbø

 O szwedzkich kryminałach nie trzeba pisać wiele: mało kto nie zna takich nazwisk jak Larsson, Läckberg czy Edwardson. Czas więc na norweską bestsellerową serię autorstwa Jo Nesbø , którą rozpoczyna „Człowiek-nietoperz”.

Na przekór oczekiwaniom, akcja powieści Nesbø nie  zawsze rozgrywa się w Norwegii.  Autor, wraz z detektywem Harrym Holem, zabiera nas w dalekie podróże: do Sydney, Bangkoku  czy Hongkongu, co pozwala na konfrontację norweskiej mentalności z innymi kulturami, często doprowadzając do zabawnych sytuacji.

Szczególną zaletą cyklu jest z pewnością jego główny bohater:  niepokorny, uzależniony od alkoholu policjant Harry Hole. Nesbø  zapytany o tę postać powiedział: „Miałem dosyć tych amerykańskich twardzieli, którzy chleją do późnej nocy, a potem jakby nigdy nic ganiają gangsterów. Chciałem, by Hole miał problem z nałogiem, ze sobą, z perspektywą własnego kompletnego upadku.” Nietuzinkowy Hole jest z pewnością daleki od ideału, raz wzbudza sympatię, innym razem niechęć.  W kolejnych częściach cyklu stopniowo poznajemy  przeszłość policjanta, co pozwala na lepsze zrozumienie złożoności jego charakteru.

Równie intrygująca wydaje się postać samego autora – Jo Nesbø jest w Norwegii kimś w rodzaju człowieka-legendy. Karierę zaczynał jako piłkarz, studiował ekonomię, a razem ze swoim bratem założył popularną w Skandynawii kapelę rockową Di Derre, w której jest wokalistą i gitarzystą. Teraz, nie chcąc być już kojarzonym ze zbrodniami i krwią, zaczął pisać książki dla dzieci. Jedna z nich wydana została w Polsce pod obiecującym tytułem: Doktor Proktor i proszek pierdzioszek…

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2015 Biblioteka Publiczna MIG CK Pniewy

Zawartość | Menu | Panel