Książka na wakacje – “Posłaniec” Markusa Zusaka

“Posłaniec” – Markus Zusak

Dziewiętnastoletni taksówkarz, mieszkający w najgorszej dzielnicy miasta ze starym, uzależnionym od kawy psem o wyjątkowo przykrym dla otoczenia zapachu, otrzymuje pewnego dnia kartę – asa trefl, na której napisane zostały trzy nieznane mu adresy. Tak zaczyna się „Posłaniec” Markusa Zusaka – nasza kolejna wakacyjna propozycja.

 Ed Kennedy – główny bohater a zarazem narrator powieści, staje przed trudnym do wykonania zadaniem – musi domyślić się co i w jaki sposób powinien zrobić, by pomóc wskazywanym przez kolejne karty osobom. Robi to często w nietuzinkowy, niezgodny z prawem, a przede wszystkim bardzo zabawny sposób.

 Co ważne, „Posłaniec” nie jest książka naiwną – w sposób prosty opisuje po prostu to, co w życiu ważne i warte zaangażowania. Nam z wiadomych względów najbardziej przypadła do gustu humorystyczna scena wizyty głównego bohatera w bibliotece.

 Warta polecenia jest też kolejna, w Polsce wydana jako pierwsza, powieść Markusa Zusaka – „Złodziejka książek”. To pełna uroku opowieść o młodej dziewczynce, której przyszło żyć w Niemczech w czasie drugiej wojny światowej. Trudno opisać „Złodziejkę książek” – jest to z pewnością utwór czarujący, wzruszający i magiczny, a w swojej magiczności dziwnie prawdziwy.

Talent pisarski, który Zusak szlifował w „Posłańcu”, objawił się z pełną mocą w „Złodziejce książek” Obie książki noszą w sobie znamiona magii, tajemniczości, obie opowiadają o bohaterach, przed którymi los postawił wyzwanie, któremu pozornie nie potrafili sprostać.

Polecamy wszystkim Czytelnikom niezależnie od wieku!

DSC03129

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2015 Biblioteka Publiczna MIG CK Pniewy