PIKNIK HISTORYCZNY WIELKA PNIEWSKA PNIEWY 1256

W miniony weekend na terenie Zespołu Pałacowo- Parkowego w Pniewach odbył się Piknik Historyczny Wielka Pniewska Pniewy 1256 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejski Europa inwestująca w obszary wielskie. W sobotę każdy, kto przekroczył bramę pniewskiego parku mógł na chwilę przenieś się do czasów dawnych Słowian. Mieszkańcy mogli wziąć udział w grach i zabawach historycznych, lepić gliniane garnki oraz zobaczyć inscenizację bitew- wszystko przygotowane przez grupę historyczną „Jantar”

Od godz. 10.00 rozpoczęły się prace nad budową pniewskiego grodu. Dzieci z Przedszkola „Miś” oraz Sióstr Urszulanek wraz z Burmistrzem Jarosławem Przewoźnym położyły podwaliny pod Grodzisko. Następnie dzieci ze Szkół Podstawowych Pniewy, Chełmno i Nojewo dokończyły prace budowalne przy olbrzymiej pomocy uczniów Gimnazjum Pniewy oraz Harcerzy. Za co wszystkim serdecznie dziękujemy!

Początkowo „Grodzisko” bardzo się rozrosło, ale wiatr pokrzyżował troszkę plany budowlańców i w rezultacie powstał po prostu GródJ, który można było zwiedzać jeszcze podczas niedzielnej imprezy

Na uczestników Pikniku czekało wiele dodatkowych atrakcji. W scenerii pniewskiego Grodu można było zobaczyć „Legendę o Pniewach”. Przedstawienie przygotowane przez dzieci ze świetlicy wiejskiej w Orliczku pod czujnym okiem Pani Agnieszki Raczkowskiej mimo wielkiej tremy młodych artystów udało się doskonale. Następnie na scenie pojawiły się grupy, na co dzień trenujące w CK Pniewy: Balet, Taniec nowoczesny, Break Dance.

W rodzinnej grze terenowej „Na bursztynowym szlaku” wzięło udział aż 8 drużyn. Każda musiała przejść przez 6 konkurencji o różnym rodzaju trudności. Konkurs plastyczny „Moje Pniewy” zgromadził grupę młodszych uczestników i cieszył się wielkim zainteresowaniem. Powstało wiele dzieł sztuki podczas jego trwania.

Trudy konkursowych walk można było osłodzić podgryzają starosłowiańskie podpłomyki z miodem i powidłami, które cały czas wypiekano na obozowym palenisku. Podczas Pikniku wybito monetę okolicznościową na pamiątkę tego wydarzenia z herbem Pniew i datą 1256-2012. Jesteśmy przekonani, ze owa moneta będzie niedługo bezcennym okazem kolekcjonerskim! Każdy, kto tego dnia pojawił się na Pikniku Historycznym znalazł coś dla siebie i mógł poczuć klimat starosłowiańskiego życia.

Niedzielna część Pikniku to czasy trochę bardziej współczesne- Dyliżansem przez Pniewy XI Parada Konna VI Wielka Pniewska. Klub Sportowy Sokół Pniewy Sekcja Jeździecka to grupa ludzi, którzy kochają konie i zawody konne. Niezapomnianym przeżyciem dla mieszkańców Pniew jest zawsze, paradny przejazd ulicami miasta wszystkich zaprzęgów biorących udział w konkursie. Tym razem było ich ok. 40.

Wyścigi kuców, konkursy powożenia, współzawodnictwo zaprzęgów to wszystko można było zobaczyć w niedzielne popołudnie na murawie Miejskiego Parku.

Do zobaczenia za rok.

[nggallery id=58]

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2015 Biblioteka Publiczna MIG CK Pniewy

Zawartość | Menu | Panel